Naslovna
Novosti - april 2014. PDF Štampaj E-pošta

PROGLAŠENI NAJBOLJI MLADI EKOREPORTERI U CRNOJ GORI U 2014. GODINI

 hotel city

 Dodjelom priznanja i prigodnih nagrada najboljim učesnicima, završen je ovogodišnji konkurs ”Mladi ekoreporteri 2014” koji je, po sedmi put, organizovala NVO „EKOM”.

Svečanost je odrzana na Dan planete Zemlje 22. aprila 2014. godine u hotelu „City” u Podgorici, a nagrade je uručila Daliborka Pejović, drzavna sekretarka u Ministarstvu odrzivog razvoja i turizma.

I ovogodišnje takmičenje se odvijalo pod pokroviteljstvom kompanije „Wrigley”, koja je 2011. godine uz pomoć Fondacije za ekološku edukaciju, pokrenula kampanju „Litter Less” („Za manje smeća”), koja se tokom 2014. godine odvijala u 15 zemalja, uključujući i Crnu Goru. Prisutne su pozdravile Jelena Vukasović, predsjednica Skupštine EKOM-a, Jelena Kiš iz Fondacije RECAN i Iva Malešević, nekadašnja mlada ekoreporterka a danas jedan od osnivača Studentskog radija KRŠ.

zzNa konkurs “Mladi eko-reporteri u Crnoj Gori” do 01. aprila 2014. godine stiglo je oko 400 radova u 20 kategorija (fotografije, foto priče, članci i video radovi u tri tematske cjeline: “biodiverzitet i predjeli”, “mladi ekoreporteri” i “za manje smeća” koji su bili podjeljeni u dvije starosne kategorije 12-15 godina i 16-21 godine), koje je pripremilo preko 300 učenika iz 18 srednjih i 28 osnovnih škola. U pripremi radova pomoglo je 58 profesora - mentora.
U konkurenciji za nagrade bilo je oko 230 radova srednjoškolaca i oko 160 radova osnovaca. Pristigle radove je početkom aprila 2014. vrednovao četrnaestočlani nacionalni ziri u sastavu: Dragica Šaković, urednica u dnevnom listu ”Pobjeda”; Marijana Bojanić, zamjenica direktora TV Vijesti; Nikola Malović; profesor knjizevnosti; Jelena Vukasović, glavna urednica Radio Kotora; Damira Kalač, zamjenica urednika portala Vijesti; mr Aleksandra Ivanović, biolog mora; Nemanja Malovrazić, biolog; mr Vasilije Bušković, biolog; dr Marijana Krivokapić, biolog; Dejan Kalezić, fotograf; Ivan Čojbašić, fotograf; Radmila Beća Radulović, grafička dizajnerka; mr Dragi Vujačić, art direktor Digital DAB i Tanja Milošević, predstavnica Wrigley Montenegro).  Na osnovu plasmana, tematike kojom se bave, ispunjenosti kriterijuma i godišta autora, biće odredjeni radovi za dva medjunarodna konkursa »Young reporters for the Environment 2014« i »Litter less campaign 2014«.

Od 22. aprila na web stranici www.mladi-ekoreporteri.org.me, mogu se pogledati svi radovi ovogodišnje produkcije, a on-line glasanje traje do 05. juna, kada će na Svjetski dan zaštite zivotne sredine biti proglašeni najbolji radovi po mišljenju publike. Ovim se NVO "EKOM" pridruzuje mrezi svjetskih nevladinih organizacija "Earth Day network" koje raznim aktivnostima obiljezavaju Dan planete Zemlje.
NVO ”EKOM”, kao organizator konkursa, dodjelila je i dvije pohvale za promociju ekološkog angazovanja Gimnazije "Tanasije Pejatović" Pljevlja i Srednje stručne škole "Svetislav Raspopović" Podgorica". Pohvalu za pristup u obradi teme dobila je Svetlana Tomić (Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola, Nikšić) za rad "Urbana ekologija", a Jovana Bjelica (Osnovna škola “Branko Višnjić” Krstac, Nikšić) je osvojila priznanje za rad van konkurencije - pjesmu "Budimo ekolozi". RECAN - Fondacija za reciklazu limenki za piće nagradila je rad "Pijana trska" Nikole Boškovića (Osnovna škola “Jugoslavija” Bar).

Srednja mješovita škola "Mladost" iz Tivta, Srednja poljoprivredna škola iz Bara i Osnovna škola "Jugoslavija" iz Bara dobile su prigodna priznanja za pripremljene selekcije od 50 i više učeničkih radova. Takodje, nagradjeno je i 8 profesora-mentora koji su pomagali u pripremi 20 i više radova.

Dodjeljene su i zahvalnice dnevnom listu ”Pobjeda”, lokalnim radio servisima Budva, Tivat i Kotor te Radiju Crne Gore, kao i TV Vijesti i TV Atlas za medijsku promociju.
Slijedi pregled svih nagrada i priznanja po kategorijama:

TEMATSKA CJELINA: BIODIVERZITET i PREDJELI

Fotografije (osnovci)

I nagrada: „Crno na bijelo“ - Ksenija Vujadinović, VIII  (OŠ "Dašo Pavičić" Herceg Novi)
II nagrada: „Prijatelji“ - Ksenija Vujadinović, VIII  (OŠ "Dašo Pavičić" Herceg Novi)
II nagrada: „Pijte me, jer zurim ka jezeru!“ - Andrea Bulat, IX (OŠ „Radomir Mitrović“ Berane)
II nagrada: „Rajske ptice u luci“ - Romana Francesković , IX (OŠ „Drago Milović“ Tivat)
III nagrada: „Bubamara na krilima vjetra“ Vasko Stojanović, VIII (OŠ "Dašo Pavičić" Herceg Novi)
Plaketa: „Plavsko jezero“ - Ena Bašić, VIII (OŠ „Hajro Šahmanović“ Plav)

Fotografije (srednjoškolci)

I nagrada: „Puz“ - Jovan Bubanja, I (Srednja poljoprivredna škola, Bar)
II nagrada: „Zemlja u obliku srca mu pruza utočište“ - Jovan Bubanja, I (Srednja poljoprivredna škola, Bar)
III nagrada: „Ljepota Jadrana“ - Anastasija zeltova, IV (SSŠ “Spasoje Raspopović“ Podgorica)
Plaketa: „Budjenje proljeća“ - Maja Lazarević, II (SMŠ „Mladost“ Tivat)

Fotopriče (osnovci)

I nagrada: “Šapat rijeke Bistrice” - Vukoica Rudić i Andjela Nedović, IX (OŠ „Aleksa –Bećo Djilas“ Bijelo Polje)
II nagrada: „zeljeznica“ - Dušan Vukčević, VI (OŠ „Blazo Jokov Orlandić“ Bar)
III nagrada: „Biljke i njihove tajne” – Amra Škrijelj i Radojica Ivanović, VIII (OŠ Bozidar Vuković Podgoričanin)

Fotopriče (srednjoškolci)

I nagrada: „Jezero natopljeno legendama“ - Sandra Knezević i Marija Radulović, IV (SSŠ “Spasoje Raspopović“ Podgorica)
II nagrada: „Kanjon Medjureč“ - Edvin Ivačković i Stefan Kovačević, IV (Srednja poljoprivredna škola, Bar)
III nagrada „Nijagarini vodopadi u Crnoj Gori“ - Petrunjina Darja, II (Srednja poljoprivredna škola, Bar)


TEMATSKA CJELINA: MLADI EKOREPORTERI

Fotografije (osnovci)

I nagrada: „Nesavjesni  radnik ostavio svoj alat“ – Lejla Šabović, VII1 (OŠ "Jugoslavija" Bar)
II nagrada: „Tepih od bijelih rada“ - David Junković, VII1 (OŠ "Jugoslavija" Bar)
III nagrada „U nasim rukama je sudbina prirode“ - Teodora Milić, VIII3 (OŠ "Jugoslavija" Bar)

Fotografije (srednjoškolci)

I nagrada: „Naizgled lijepo” - Zorana Đukić, I (SLŠ "Petar Lubarda" Cetinje)
II nagrada: „Zatvoreno zbog nerecikliranja!” - Dijana Malinić, II (SMŠ „Mladost“ Tivat)
III nagrada: „Okvir za sliku” - Maša Perković, III (SMŠ „Mladost“ Tivat)
III nagrada: „Nada za (od)bačene” - Irma Fetahović, III (Gimnazija „Niko Rolović“ Bar)
Plaketa: „Znakovi pored puta” - Milica Knezević, I (Gimnazija „Tanasije Pejatović“ Pljevlja)
Plaketa: „Dva lica” - Anja Vujošević, II (SGGŠ "Ing. Marko Radević’’ Podgorica)

Fotopriče (osnovci)

I nagrada: „Berane – priroda sa dva lica“ - Dalila Selmanović, Andrea Bulat i zeljka Bakić, IX (OŠ „Radomir Mitrović“ Berane)
II nagrada „U srcu grada“ - Anđela Ristanović, VIII (OŠ “Radojica Perović” Podgorica)
III nagrada „Pa na more dodjite“ - Tara Tomanović, VII (OŠ „Orjenski bataljon“’ Bijela)

Fotopriče (srednjoškolci)

I nagrada: „Uljepšaj svijet, posadi jedan cvijet“ - Maja Čabarkapa i Aleksandar Todorović, III (SSŠ “Spasoje Raspopović“ Podgorica)
II nagrada „Eco house“ - Nikola Matijević i Isidora Peraš, Iig (SMŠ „Mladost“ Tivat)
III nagrada „Ekološka drzava kao turistička atrakcija“ - Marko Mićunović, II (SMŠ „Mladost“ Tivat)

Članci (osnovci)

I nagrada: „Ranjena zemlja“ - Radovan Vojinović i Ivan Bojović, VII (OŠ „Dušan Bojović“ zupa Nikšićka)
II nagrada: „Ispovijest“ - Ksenija Ivanović, VIII (OŠ "Jugoslavija "  Bar)
III nagrada “Zagadjenje rijeka” - Matanović Milena, Čović Nikola, Popivoda Danilo, IX (OŠ "21 maj" Podgorica)

Članci (srednjoškolci)


I nagrada: ”Da li je sve što jedemo i zdravo!?” - Dragana Stijepović, IV (Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola Nikšić)
II nagrada: ”Blistavo domaćinstvo bez hemijskih otrova” - Jovana Peković, I (Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola Nikšić)
III nagrada ”Urbana ekologija” - Svetlana Tomić, III (Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola Nikšić)

Video radovi (osnovci)


I nagrada: „Iz našeg ugla“ – Nikolina Lešić i Ivona Iva Jovanović, IX (OŠ "21 maj" Podgorica)
Plaketa: „Mladi ekoreporteri  – Herceg Novi” - Anđela Šiljegović, VIII (OŠ „Milan Vuković“ Herceg Novi)

Video radovi (srednjoškolci)

I nagrada: “Priča o bisfenolima“ - Aleksandar Pantjuhin, II (SMŠ „Mladost“ Tivat)

II nagrada: “Priča o bocama“ - Aleksandar Pantjuhin, II (SMŠ „Mladost“ Tivat)
III nagrada: «(Ne)Zdrav zivot“ – Branko Davidović, Mihailo Jauković i Vasilije Jončić, II (SMŠ „Mladost“ Tivat)


TEMATSKA CJELINA: ZA MANJE SMEĆA

Fotografije (osnovci)

I nagrada: „Priroda egzistira” - Eldin Šaljić, VII (OŠ Bać, Rozaje)
II nagrada: „Deponija b.b, Bar“ - Vasilisa Savić, IX (OŠ "Jugoslavija "  Bar)
III nagrada: „Cvjetna peripetija“ - Anastasija Đonović, VII (OŠ "Jugoslavija "  Bar)
Plaketa: „Pogrešna adresa“ - Anastasija Glavičić, VII (OŠ „Anto Đedović“ Bar)

Fotografije (srednjoškolci)

I nagrada: „Što bi se mučio kada rijeka ionako nosi sve?“ - Aldina Murić, IV (Gimnazija "30. septembar" Rozaje)
II nagrada: „Tragovi” - Kristina Djendjinović, II (Gimnazija „Niko Rolović“ Bar)
III nagrada: „Drvo ne rdja” - Irma Fetahović, III (Gimnazija „Niko Rolović“ Bar)
Plaketa: „Vrijeme je za novi let” - Tijana Kragulj, III (Gimnazija „Niko Rolović“ Bar)
Plaketa: „Kola(ps)” - Jelena Višić, III (SMŠ „Mladost“ Tivat)

Fotopriče (osnovci)

I nagrada: „Igra u dvorištu“ - Ivan Franović, VIII (OŠ „Njegoš”, Kotor)
II nagrada: „Tako velik problem, a tako jednostavno rješenje“ – Nikolina Lešić i Ivona Iva Jovanović, IX (OŠ "21 maj" Podgorica)
III nagrada „Palmin hlad“ - Martina Marčić i Dajana Nurković, VIII (OŠ „Anto Đedović“ Bar)

Fotopriče (srednjoškolci)

I nagrada: „Probuđena svijest“ - Tatjana Đurović, IV (Gimnazija „Tanasije Pejatović“ Pljevlja)
II nagrada: „Ribanje“ - Jelena Višić i Maja Vidaković, III (SMŠ „Mladost“ Tivat)
III nagrada „Ne pomaze voda majko sa korita Ivanova“ - Jelena Ljubojević i Biljana Jevtić, II (SMŠ „Mladost“ Tivat)

Članci (osnovci)

I nagrada: „Opasni kontejneri“ - Sergije Rojević, VII (OŠ „Ratko zarić“ Nikšić)

Članci (srednjoškolci)

I nagrada:  „Manje smeća, više ljepote“ - Nada Dedejić i Jovana Zejak, II (SMŠ „Vuksan Đukić’’ Mojkovac)
Plaketa: ”Elektronski otpad” - Stevan Vuković, II (Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola Nikšić)

Video radovi (osnovci)

I nagrada: „Pravo lice Ribnice“ – Nikolina Lešić i Ivona Iva Jovanović, IX (OŠ "21 maj" Podgorica)
Plaketa: „Probudimo svijest  građana“ - Ognjen  Đurđić, VII (OŠ "Jugoslavija" Bar)
Plaketa „Akcija proizvela reakciju“ - Kristina Janković, Katarina Popović i Nikolina Pavićević, IX (OŠ "Dr Dragiša Ivanović" Podgorica)

Video radovi (srednjoškolci)

I nagrada: „Drive of the truth - (Voznja istine)” - Vuk Bošković i Ivan Ćorović, I (Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola Nikšić)
II nagrada: „Eko vijest 3 - Organski otpad“ - Đorđe Kalezić, Katarina Pašić i Sara Đurović, IV (Gimnazija Kotor)
III nagrada: „Reciklaza (Jovica i luster)“ - Arben Mumdzija i Eldin Škrijelj, II (Srednja poljoprivredna škola, Bar)

 
< Prethodno   Sledeće >
Wrigley
Earth Day Network

Anketa

Da li je Crna Gora ekološka država?
 
radioRADIO DžINGLOVI:
 
Mladi Ekoreporteri Facebook
 
YRE on Facebook Facebook

Pretraga sajta

Ko je online

Login






Zaboravili ste lozinku?

[+]
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • fresh color
  • warm color