Naslovna
Novosti - april 2016. PDF Štampaj E-pošta
PROGLAŠENI NAJBOLJI MLADI EKOREPORTERI U CRNOJ GORI U 2016. GODINI

Dodjelom priznanja i prigodnih nagrada najboljim učesnicima, završen je konkurs ”Mladi ekoreporteri 2016” koji je, po deveti put, organizovala NVO „EKOM”. u sklopu programa Fondacije za ekološku edukaciju (FEE). U saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i ruralnog razvoja, tema ovogodišnje kampanje je bila „Drveće za planetu”, što je i slogan ovogodišnjeg Dana planete Zemlje.

(foto: Miloš Srećković i Tatjana Djurović)

Svečanost je održana 22. aprila 2016. godine u Podgorici. Nagrade najboljijma je uručila Daliborka Pejović, državna sekretarka u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, koje je i ovogodišnji pokrovitelj, a posebna priznanja u kategoriji “Drveće za planetu” dodjelila je Nina Lješević, predstavnica Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, koje je obezbjedilo i sadnice za najbolje učenike i škole.



Prisutne je pozdravio Saša Karajović, izvršni direktor  EKOM-a, a Vasilije Bušković je u ime žirija uručio posebna priznanja učenicima i školama.

Preko 400 učenika iz 21 srednje i 40 osnovnih škola te troje studenata poslalo je oko 550 radova na ovogodišnje takmičenje. U pripremi je pomagalo 76 profesora mentora. Nakon selekcije, u konkurenciji za nagrade u 2016. godini bilo je ukupno: 42 teksta, 190 fotografija i 40 video radova. Pristigle radove je početkom aprila 2016. vrednovao četrnaestočlani nacionalni žiri i odabrao najbolje u 12 kategorija (fotografije, članci i video radovi u tri tematske cjeline: “biodiverzitet i predjeli”, “mladi ekoreporteri” i “drveće za planetu”, koji su podjeljeni u dvije starosne kategorije 12-15 godina i 16-21 godine.



Žiri je radio u sastavu: Dragica Šaković, urednica u dnevnom listu ”Pobjeda”; Nikola Malović; profesor književnosti; Jelena Vukasović, urednica u Radio Kotoru; mr Jelena Koprivica, biolog; mr Aleksandra Ivanović, biolog mora; Nemanja Malovrazić, biolog; mr Vasilije Bušković, biolog; Ivan Čojbašić, fotograf; Radmila Beća Radulović, grafička dizajnerka; mr Dragi Vujačić, art direktor Digital DAB, Milo Radonjić, urednik u TV Atlas te Irena Kovačević, Jelena Šabanović i Sanja Dragaš Petrović, predstavnice Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.



Na osnovu plasmana, tematike kojom se bave, ispunjenosti kriterijuma i godišta autora, biće odredjeni radovi za medjunarodni konkurs tokom maja mjeseca. gdje će radove ocjenjivati ugledni žiri u kome se nalaze predstavnici FEE, UNESCO, UNEP, EEA, The Times, National Geography. Proglašenje najboljih se očekuje 5. juna 2016. godine na Svjetski dan zaštite životne sredine.



Od 22. aprila na web stranici www.mladi-ekoreporteri.org.me, mogu se pogledati odabrani radovi ovogodišnje produkcije, a on-line glasanje traje do 05. juna, kada će na Svjetski dan zaštite životne sredine biti proglašeni najbolji radovi po mišljenju publike. Ovim se NVO "EKOM" pridružila mreži svjetskih nevladinih organizacija "Earth Day network" koje raznim aktivnostima obilježavaju Dan planete Zemlje.



Srednja poljoprivredna škola iz Bara i gimnazija „Tanasije Pejatović”, Pljevlja, poslale su preko 40 radova, a gimnazija „Slobodan Škerović”, Podgorica, i Osnovna škola "Jugoslavija" iz Bara imale su po više od 30 radova.

NVO ”EKOM”, kao organizator konkursa, dodjelila je priznanje za promociju ekološkog angažovanja Srednjoj stručnoj školi “Spasoje Raspopović”, Podgorica; Gimnaziji “Tanasije Pejatović”, Pljevlja i Osnovnoj školi “Drago Milović”, Tivat”.

U periodu od 2008. do 2014. godine najbolji mladi ekoreporteri Crne Gore osvojili su 20 medjunarodnih nagrada, a zahvaljujući trogodišnjoj kampanji „Manje smeća” (“Litter less”) učestvovali su i u ekološkim misijama u Kopenhagenu, Stokholmu i Nikoziji.

Mladi eko-reporteri (Young Reporters for the Environment - YRE) je međunarodna omladinska mreža za obrazovanje o održivom razvoju, a koju koordinira Fondacija za ekološku edukaciju (FEE), sa sjedištem u Kopenhagenu. 2015. godine u 28 zemalja, mladi su istraživali lokalne ekološke probleme i teme i o tome pripremili oko 3.100 članaka, 5.700 fotografija i 425 video radova.

Slijedi pregled svih nagrada i priznanja po kategorijama:

TEMATSKA CJELINA: MLADI EKOREPORTERI

Ekološki članci (srednjoškolci) 12 radova

I  nagrada: „Kako spasiti drvo“ - Una Bošković (II) (Gimnazija ˝Niko Rolović“, Bar)   
II nagrada: ”Humane ruke majke prirode” - Amina Kuč i Dženan Kajević (II) (Gimnazija „30. septembar“, Rožaje)   
III nagrada: ”Kako se NP Skadarsko jezero bori sa ekološkim prijetnjama“ - Bogdan Lazarević (II) (Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola, Nikšić)       
Priznanje: ”Plamen nepažnje” - Jelena Petrić (III) (Gimnazija ˝Niko Rolović“, Bar)     

Ekološki članci (osnovci) 9 radova

I nagrada: ”Morski otpad” - Marija Drakulović i Emilija Samardžić (VII) (OŠ „Drago Milović“ – Tivat)

II nagrada: ”Sigurna kuća za drveće” - Kanita Šabotić i Azra Mujević (IX) (OŠ „Mustafa Pećanin“ – Rožaje)   
III nagrada: ”Nekad Gradina – danas Golo brdo“ - Marijana Mirković i Jovana Mušikić (VIII) (OŠ „Dušan Bojović“ - Župa Nikšićka)   
Priznanje: „Požari u Tivtu“ - Stefan Jašović (VII) (OŠ „Drago Milović“ – Tivat)     
Priznanje: „Život planinskih gorštaka“ - Milica Krstajić (VIII) (OŠ “Dušan Obradović” – Žabljak)

Vijesti i kratke forme (srednjoškolci) 10 radova

I nagrada: „Ispovjest jednog Pljevljaka“ - Tatjana Djurović (Fakultet za turizam i hotelijerstvo, Kotor)   

II nagrada: ”Uzimaju li nam i ovo malo kiseonika” - Zagorka Golubović (III) i Hamdija Begović (II) (Srednja stručna škola, Berane)   
III nagrada: „Tabla upozorenja“ - Ksenija Ivanović (IV) (SSŠ ,,Spasoje Raspopović“, Podgorica)
Priznanje: „Zagadjenju mora na put se stati mora“ - Andra Jovanović (I) (SSŠ ,,Spasoje Raspopović“, Podgorica)     

Vijesti i kratke forme (osnovci) 11 radova


I nagrada: „Vremešni džinovi“ - Milena Martinović (IX) (OŠ „Olga Golović“ – Nikšić)   

II nagrada: „Netaknuta priroda“ - Stefan Radović (VI) (OŠ „21. maj“ – Podgorica)   
III nagrada: „Pokrenimo se“ - Jovana Popović (VIII) (OŠ „Anto Đedović“ – Bar)
Priznanje: „Opstanak“ - Maja Kruščić (VII) (OŠ „Aleksa Đilas Bećo“ - Mojkovac)

Eko-fotografije (srednjoškolci) 34 rada

I nagrada: „Preživljavanje“ - Ruža Cvekić (II) (Gimnazija „Tanasije Pejatović“, Pljevlja)
II nagrada: „Put bez povratka“ - Nikolina Perazić (II) (SSŠ ,,Spasoje Raspopović“, Podgorica)
II nagrada: „Pazi sta bacaš“ - Miroslav Bojović (III) (SMŠ „17. septembar“, Žabljak)
III nagrada: „Gondole“ - Filip Dajković (II) (Srednja likovna škola „Petar Lubarda“, Cetinje)
Priznanje: „Živa priroda“ - Siniša Lakićević (III) (Srednja poljoprivredna škola, Bar)
Pohvala: „Prkos urbanizaciji“ - Stefan Bajta (III) (Srednja poljoprivredna škola, Bar)
Pohvala: „Eko skaline“ - Nikola Kadić (IV) (Gimnazija „Slobodan Škerović“, Podgorica)

Eko-fotografije (osnovci) ukupno 56 – selekcija 30 radova

I nagrada: „Budućnost“ - Tamara Boca (IX) (OŠ „Ilija Kišić“ – Zelenika)   
II nagrada: „Budi razuman i recikliraj“ - Anastasija Samardžić (VIII) (OŠ „Drago Milović“ – Tivat)
III nagrada: „Reciklažna barka“ - Arsenije Berginc (VIII) (OŠ „Mrkojevići“ – Pečurice)
Priznanje: „Snovi koji nijesu ispunjeni“ - Đorđe Vlahović (IX) (OŠ “Jugoslavija”, Bar)
Priznanje: „Zeleno ostrvo“ - Bojan Nedović (IX) (OŠ “Jugoslavija”, Bar)
Priznanje: „Borba drveta i mašina” - Anja Stanišić (VIII) (OŠ „Drago Milović“ – Tivat)
Pohvala: „Poklon tebi - a priroda meni“ - Jovana Plamenac (IX) (OŠ „Anto Đedović“ – Bar)
Pohvala: „Izlog smeća” - Melani Sindik (VIII) (OŠ „Drago Milović“ – Tivat)

Video radovi (srednjoškolci) ukupno 19 radova


I nagrada: „Sačuvajmo naš zeleni dom“ - Vanja Jovović i Nadja Popović (II) (Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola, Nikšić)
II nagrada: „Be like tree“ - Anja Pejović (II) (Gimnazija Cetinje)
III nagrada: „Kasno“ - Nebojša Krivokapić, Spasoje Perović, Vuk Bošković (III) (Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola & Srednja stručna škola, Nikšić)
Priznanje: „Eco Style“ - Sara Kurgaš, Milica Kralj i Slađana Janković (IV) (Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola, Bar)
Pohvala: „Nebriga o vodama“ - Vuk Peković (I) (Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola, Nikšić)   
Pohvala: „Drvo mi je ispričalo priču“ - Andrea Eraković i Olivera Đurišić (I) (Gimnazija ˝Niko Rolović“, Bar)

Video radovi (osnovci) ukupno 21 rad


I nagrada: „Budućnost planete je na tebi!“ - Aleksandra Glukhova, Marko Mršić, Tamara Nedović (VIII) (OŠ „Drago Milović“ – Tivat)   
II nagrada: “Dolina mira” - Sara Bašović i Aleksandra Ostojić (VII) (OŠ „Mileva Lajović - Lalatović“ – Nikšić)
III nagrada: “Drveće za planetu (Čuvajmo šume)“ - Teodora Nikolić i Sara Nerić (IX) (OŠ „Narodni heroj Savo Ilić“ – Dobrota)
Priznanje: „Ugušena obala“ - Milica Kašćelan, Krsto Kustudić i Dejana Vujković (VIII) (OŠ „Narodni heroj Savo Ilić“ – Dobrota)
Pohvala: „Pluća planete“ - Martin Krivokapić, Jovana Delić i Jovan Pržica (IX) (OŠ „Narodni heroj Savo Ilić“ – Dobrota)
Pohvala: „Naše drvo“ - Jana Bećirović, Anastasija Popović i Pavle Brnović (OŠ „Oktoih“ – Podgorica)

TEMATSKA CJELINA: DRVEĆE ZA PLANETU

Fotografije (srednjoškolci) ukupno 74 – selekcija 30 radova

I nagrada: „Apel za pomoć“ - Mila Stojanović (II) (Srednja likovna škola „Petar Lubarda“, Cetinje)
II nagrada: „Zraci života“ - Jasna Klepo (III) (Gimnazija „Tanasije Pejatović“, Pljevlja)
III nagrada: „Džinovska bukva“ - Aleksandar Bojović (I) (SMŠ „17. septembar“, Žabljak)   
III nagrada: „Strpljenje“ - Vukašin Jevtović (III) (SMŠ “Mladost“, Tivat)
Priznanje: „Prirodu koristi, ali ne iskoristi“ - Ahmed Luboder (III) (Gimnazija „30.septembar’’, Rožaje)   
Priznanje: „Sunce zarobljeno u vrhovima“ - Tamara Ćurčić (III) (Gimnazija „Tanasije Pejatović“, Pljevlja)
Pohvala: „Priroda voli“ - Sara Krgović (IV) (Gimnazija „Slobodan Škerović“, Podgorica)
Pohvala: „Ruka spasa“ - Emina Balota (II) (Gimnazija „30.septembar“, Rožaje)

Fotografije (osnovci) ukupno 72 – selekcija 30 radova


I nagrada: „Izvorno drvo“ - Andrea Nikolić (VII) (OŠ „Dr Dragiša Ivanović“ – Podgorica)   
II nagrada: „Ogledalo“ - Momčilo Kruščić (VIII) (OŠ „Aleksa Đilas Bećo“ - Mojkovac)   
III nagrada: „Prirodni tepih mog zavičaja“ - Dušica Krvavac (VII) (OŠ „Boško Buha“ – Pljevlja)   
III nagrada: „Budjenje cetinjskog parka“ - Lana Rajković (VIII) (OŠ „Dr Dragiša Ivanović“ – Podgorica)
Priznanje: „Put ka opstanku“ - Alem Fetahović (VII) (OŠ „Mustafa Pećanin“ – Rožaje)
Priznanje: Drveni krokodil u vodi Hridskog jezera“ - Alina Reković (IX) (OŠ „Hajro Šahmanović“, Plav)
Pohvala: „Drvored“ - Danilo Kljakić (IX) (OŠ “Jugoslavija” – Bar)

Posebne pohvale Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja


članak ”Sigurna kuća za drveće” - Kanita Šabotić i Azra Mujević (IX) (OŠ „Mustafa Pećanin“ – Rožaje)
članak „Drvo za planetu“ – Ana Brajković (I) (Gimnazija ˝Niko Rolović“, Bar)
fotografija „Izvorno drvo“ - Andrea Nikolić (VII) (OŠ „Dr Dragiša Ivanović“ – Podgorica)   
fotografija „Ogledalo“ - Momčilo Kruščić (VIII) (OŠ „Aleksa Đilas Bećo“ - Bijelo Polje)   
fotografija „Apel za pomoć“ - Mila Stojanović (II) (Srednja likovna škola „Petar Lubarda“, Cetinje)
fotografija „Zraci života“ - Jasna Klepo (III) (Gimnazija „Tanasije Pejatović“, Pljevlja)
video rad: “Dolina mira” - Sara Bašović i Aleksandra Ostojić (VII) (OŠ „Mileva Lajović - Lalatović“ – Nikšić)
video rad:  „Čovječe, drveće bez tebe može. A ti bez njega?“ – Luka Medojević, Danilo Anđelić i Vukan Fuštić (III) (SMŠ ''Vuksan Đukić'' Mojkovac)

TEMATSKA CJELINA: BIODIVERZITET i PREDJELI


Fotografije (srednjoškolci) ukupno 101 – selekcija 40 radova

I nagrada: “Biserna rosa“ - Sunčica Obradović (IV) (SGGŠ "Inž. Marko Radević", Podgorica)
II nagrada: „Zub vremena“ - Teodora  Roganović (III) (SSŠ ,,Spasoje Raspopović“, Podgorica)   
III nagrada: „Hrabri cvjetovi“ - Vasilije Zejak (I) (Gimnazija „Tanasije Pejatović“, Pljevlja)
III nagrada: „Utopija“ - Milena Božović (IV) (Gimnazija „Slobodan Škerović“, Podgorica)
Priznanje: „Zaboravljeni način“ - Denis Ljuca (III)    (Gimnazija „Slobodan Škerović“, Podgorica)   
Priznanje: „Dečko iz bajke“ - Slavko Pašić (III) (Gimnazija „Tanasije Pejatović“, Pljevlja)   

Fotografije (osnovci) ukupno 65 – selekcija 30 radova

I nagrada: „Zjenica oka prirode“ - Nemanja Radović (VI) (OŠ „21. maj“ – Podgorica)
II nagrada: „Zimska idila“ Šejla Murić (VIII) (OŠ „Bać“ – Rožaje)
III nagrada: „Idila“ - Aleksandra Nišavić (IX) (OŠ „Anto Đedović“ – Bar)
Priznanje: „Plesom do snova“ - Uroš Vlahović (VIII) (OŠ „Dr Dragiša Ivanović“ – Podgorica)
Priznanje: „Zimska idila u mom  kraju“ - Anja Janković (VI) (OŠ „Dr Dragiša Ivanović“ – Podgorica)
Pohvala: „Jutarnja rosa“ - Nikola Todorović (IX) (OŠ „Ilija Kišić“ – Zelenika)

 

 
< Prethodno   Sledeće >
Wrigley
Earth Day Network

Anketa

Da li je Crna Gora ekološka država?
 
radioRADIO DžINGLOVI:
 
Mladi Ekoreporteri Facebook
 
YRE on Facebook Facebook

Pretraga sajta

Ko je online

Login






Zaboravili ste lozinku?

[+]
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • fresh color
  • warm color