Novosti - april 2015.

PROGLAŠENI NAJBOLJI MLADI EKOREPORTERI U CRNOJ GORI U 2015. GODINI
 
Dodjelom priznanja i prigodnih nagrada najboljim učesnicima, završen je konkurs ”Mladi ekoreporteri 2015” koji je, po osmi put, organizovala NVO „EKOM”.

Takmičenje se odvijalo pod pokroviteljstvom Fondacije za reciklažu limenki ReCAN, a tema ovogodišnje kampanje je bila „Ne bacaj – recikliraj!”.

Svečanost je održana na Dan planete Zemlje 22. aprila 2015. godine u Podgorici. Putem video poruke prisutnima se obratila Daliborka Pejović, državna sekretarka, a nagrade je uručila Ivana Vojinović, direktorka Direktorata za životnu sredinu i klimatske promjene u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, koje je i ovogodišnji pokrovitelj.

yre yre yre yre

(foto: Petar Đurić, Miloš Srećković, Jelena Vukasović)

Prisutne su pozdravile Jelena Vukasović, predsjednica Skupštine EKOM-a, Jelena Kiš iz Fondacije RECAN i Tatjana Djurović mlada ekoreporterka, koja je i nakon srednje škole nastavila da izvještava o ekološkim problemima.

 yre yre yre yre

Na konkurs “Mladi eko-reporteri u Crnoj Gori” do 15. aprila 2015. godine stiglo je oko 370 radova u 16 kategorija (fotografije, fotopriče, članci i video radovi u tri tematske cjeline: “mladi ekoreporteri”, “biodiverzitet i predjeli” i “kreativna reciklaža” koji su bili podjeljeni u dvije starosne kategorije 12-15 godina i 16-21 godine), koje je pripremilo preko 300 učenika iz 13 srednjih i 27 osnovnih škola. U pripremi radova pomagalo je 55 profesora - mentora.

U konkurenciji za nagrade bilo je 155 radova srednjoškolaca i 205 radova osnovaca. Pristigle radove je početkom aprila 2015. vrednovao četrnaestočlani nacionalni žiri u sastavu: Dragica Šaković, urednica u dnevnom listu ”Pobjeda”; Marijana Bojanić, zamjenica direktora TV Vijesti; Nikola Malović; profesor književnosti; Jelena Vukasović, urednica u Radio Kotoru; Nemanja Pavićević, urednik u TV Crne Gore; Damira Kalač, zamjenica urednika portala Vijesti; mr Aleksandra Ivanović, biolog mora; Nemanja Malovrazić, biolog; mr Vasilije Bušković, biolog; dr Marijana Krivokapić, biolog; Dejan Kalezić, fotograf; Radmila Beća Radulović, grafička dizajnerka; mr Dragi Vujačić, art direktor Digital DAB i Jelena Kiš, predstavnica Fondacije ReCAN). Na osnovu plasmana, tematike kojom se bave, ispunjenosti kriterijuma i godišta autora, biće odredjeni radovi za medjunarodni konkursi »Young reporters for the Environment 2015«.

yre yre yre yre

 Od 22. aprila na web stranici www.mladi-ekoreporteri.org.me, mogu se pogledati odabrani radovi ovogodišnje produkcije, a on-line glasanje traje do 05. juna, kada će na Svjetski dan zaštite životne sredine biti proglašeni najbolji radovi po mišljenju publike. Ovim se NVO "EKOM" pridružuje mreži svjetskih nevladinih organizacija "Earth Day network (Rt Dej netvork)" koje raznim aktivnostima obilježavaju Dan planete Zemlje.

Osnovna škola "Jugoslavija" iz Bara dobila je prigodnu nagradu za selekciju od preko 60 učeničkih radova, a Srednja poljoprivredna škola iz Bara, gimnazije „Slobodan Škerović”, Podgorica, i „Tanasije Pejatović”, Pljevlja, te Osnovna škola „Ilija Kišić”, Zelenika poslale su po više od 20 radova.

NVO ”EKOM”, kao organizator konkursa, dodjelila je priznanje za promociju ekološkog angažovanja Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole iz Nikšića.

Dodjeljene su i zahvalnice dnevnom listu ”Pobjeda”, lokalnim radio servisima Budva, Tivat i Kotor te Radiju Crne Gore, kao i TV Vijesti, TV Crne Gore, TV Prva, TV Pink i TV Atlas za medijsku promociju.

 

Slijedi pregled svih nagrada i priznanja po kategorijama:


TEMATSKA CJELINA: MLADI EKOREPORTERI


Fotografije (osnovci) ukupno 35 radova

I nagrada: „Kuća za pjevca“ - Albert Demirović (OŠ "Jugoslavija", Bar)
I nagrada: „Panorama Limengrada“ - Eldin Šaljić (OŠ „Bać“, Rožaje)

II nagrada: “Plavsko jezero umire” - Enes Markišić (OŠ “Hajro Šahmanović” Plav)
II nagrada: „SOS prirode“ - Ksenija Peruničić (OŠ „Lovćenski partizanski odred“, Cetinje)
III nagrada: „Zelena boca“ - Katarina Vuković (OŠ "Jugoslavija", Bar)
Plaketa: „Slomljena duša planete“ - Stefan Joketić (OŠ "Jugoslavija", Bar)

Fotografije (srednjoškolci) ukupno 47 radova

I nagrada: „A hundred shades of nature (Stotinu nijansi prirode)“ - Zorana Goločevac (Gimnazija „Tanasije Pejatović“, Pljevlja)
II nagrada: „Atomska pečurka” - Milica Knežević (Gimnazija „Tanasije Pejatović“, Pljevlja)
III nagrada: „Na prvi pogled” - Milica Stanišić (Gimnazija „Niko Rolović“, Bar)
Plaketa: „Drvo života“ - Maja Lazarević (SMŠ „Mladost“, Tivat)
Plaketa: „Gospodin i Gospođa Zagađenje“ - Tatjana Đurović (Fakultet za turizam i hotelijerstvo, Kotor)
Pohvala: „Limenka“ - Milica Bulatović (Gimnazija „Niko Rolović“, Bar)
Pohvala: „Budućnost“ - Ana Knežević (Gimnazija „Slobodan Škerović“, Podgorica)
Pohvala: „Crna ovca“ - Snežana Živković (Gimnazija „Tanasije Pejatović“, Pljevlja)

Fotopriče (osnovci) ukupno 19 radova

I nagrada: “Šta bi rekao Šantić“ - Sofija Ljubišić (OŠ ,,Dašo Pavičić“, Herceg Novi)
II nagrada: „Malo po malo“ - Ana Rajković (OŠ „Dr Dragiša Ivanović“, Podgorica)
II nagrada: „Promijenimo svijest“ - Jelena Vešković (OŠ „Dr Dragiša Ivanović“, Podgorica)
III nagrada: “Voda nije, da se bolest pije!” - Vučić Filipović (OŠ „Dr Dragiša Ivanović“, Podgorica)

Fotopriče (srednjoškolci) ukupno 14 radova

I nagrada: „Sve se računa“ - Miladin Djukanović i Vasilije Nikolić (Ekosekcija - Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola, Nikšić)

II nagrada: „Zašto praviti gore, kada svi zajedno možemo bolje!“ - Begović Hamdija i Bakić Željka (Srednja stručna škola, Berane)
III nagrada: „Mladi u akciji“ - Bogdan Lazarević i Edis Osmani (Eko sekcija - Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola Nikšić)
Plaketa: ”Zvaće se kao i ja…” - Medina Delić (Gimnazija „Tanasije Pejatović“, Pljevlja)

Članci (osnovci) ukupno 19 radova

I nagrada: „Beta geneza - preporodjeno čovječanstvo” - Kozma Prelević (Knightsbridge School Montenegro, Tivat)

II nagrada: „Život jedne bačene plastične flaše“ - Nejra Arslanović i Lejla Kapetanović (OŠ „Mladost“ Kanje, Bijelo Polje)
III nagrada: „Narušen sklad“ - Milica Jeknić i Tea Muratović (OŠ “Božidar Vuković Podgoričanin“, Podgorica)
Plaketa „Slijedite dobar primjer“ - Nikola Milačić i Anel Ličina (OŠ “Božidar Vuković Podgoričanin“, Podgorica)
Pohvala: “Gračanica – tužna idila” - Sergije Rojević (OŠ “Ratko Žarić“, Nikšić)

Članci (srednjoškolci) ukupno 10 radova

I nagrada: „Vratimo prirodi čedan osmijeh“ - Amra Šutković i Selvija Kuč (Gimnazija ,,30. septembar“, Rožaje)
II nagrada: „Odlaganje otpada na crnogorski način“ - Elvira Dautović (Gimnazija ,,30. septembar“, Rožaje)
II nagrada: „Beskonačno putovanje“ - Jelena Petrić (Gimnazija ,,Niko Rolović“, Bar)
III nagrada: “Da li smo živi?” - Jovana Medojević (Gimnazija „Tanasije Pejatović”, Pljevlja)

Video radovi (osnovci) ukupno 12 radova

I nagrada: „Reciklažom čuvamo planetu“ - Danilo Đurić i Andrea Adžić (OŠ “Dr Dragiša Ivanović“ Podgorica)
II nagrada: „Život jedne limenke“ - Ana Ašanin (OŠ “Drago Milović”, Tivat)
III nagrada: „Značaj reciklaže“ - Jelena Bojanić, Djordje Vukčević i Dragana Radusinović (OŠ “Savo Kazić”, Podgorica)
III nagrada: „Prljava plima“ - Krsto Kustudić; Milica Kašćelan i Dejana Vujković (OŠ ,,Narodni heroj Savo Ilić'' Kotor)

Video radovi (srednjoškolci) ukupno 8 radova

I nagrada: „Reciklirani snovi” - Vuk Bošković, Ivan Madžgalj i Spasoje Perović (Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola, Nikšić i Srednja stručna škola Nikšić)
II nagrada: “Ugrij me limenkom” - Kalač Belma, Balota Emina, i Sutović Azra (Gimnazija „30.septembar“ Rožaje)
III nagrada: “Zagađenje Pljevalja” - Tatjana Đurović (Fakultet za turizam i hotelijerstvo, Kotor)


TEMATSKA CJELINA: BIODIVERZITET i PREDJELI

Fotografije (osnovci) ukupno 90 radova

I nagrada: „Let ka slobodi” - Lana Bulatović (OŠ ,,Dašo Pavičić“,Herceg Novi)
II nagrada: „Jezero sa dva lica“ - Desimir Medojević (OŠ „Dušan Obradović“ Žabljak)
III nagrada: “Priroda se osmjehuje” - Hristina Velimirović (OŠ "Jugoslavija", Bar)
Plaketa: „Snaga“ - Arina Egorova (Knightsbridge School Montenegro, Tivat)
Plaketa: „Pahulje cvijeća“ - Sara Šćepanović (OŠ "Jugoslavija", Bar)
Pohvala: „Apolon“ - Ksenija Radojević (OŠ „Dušan Obradović“ Žabljak)
Pohvala: „Hridsko jezero” - Alina Reković (OŠ “Hajro Šahmanović” Plav)
Pohvala: „Isprepletano nebo“ - Spasoje Džaković (OŠ "Jugoslavija", Bar)
Pohvala: „More od oblaka“ - Tatjana Goranović (OŠ "Drago Milović", Tivat)
Pohvala: „Pet drvenih čamaca na jezeru“ - Borko Drobnjak (OŠ "Jugoslavija", Bar)

Fotografije (srednjoškolci) ukupno 55 radova

I nagrada: „Tajna neka koja dolazi  iz daleka“ - Ajša Šaljić (Gimnazija „30.septembar“, Rožaje)
II nagrada: „Legenda o lavu“ - Anita Alković (Srednja poljoprivredna škola, Bar)
III nagrada: „Bal na vodi” - Sunčica Obradović (SGGŠ „Marko Radević“ Podgorica)
Plaketa: „Iz mravlje perspektive“ - Tijana Golubović (Gimnazija „Tanasije Pejatović“, Pljevlja)
Plaketa: „Bajke imaju srećan kraj“ - Anja Vujošević (SGGŠ „Marko Radević“, Podgorica)
Pohvala: „Blagodeti prirode“ - Tijana Lazarević (Gimnazija „Slobodan Škerović“, Podgorica)
Pohvala: „Pogled kroz kapiju“ - Janko Radonjić (SSŠ ,,Spasoje Raspopović“, Podgorica)
Pohvala: “Pozitivno naelektrisanje - pozitivne želje“ - Filip Obradović (Srednja poljoprivredna škola, Bar)
Pohvala: „Suza“ - Damjan Spasojević (SGGŠ „Marko Radević“, Podgorica)

Fotopriče (osnovci) ukupno 13 radova

I nagrada: “Stidljive stanovnice Gradskog parka” - Matea Ivović (OŠ „Drago Milović“, Tivat)
II nagrada: “Optimizam” - Andrea Dašić (OŠ „Dr Dragiša Ivanović“, Podgorica)
III nagrada: “Zaboravljena ljepotica – Sinjajevina” - Desimir Medojević (OŠ „Dušan Obradović“, Žabljak)
III nagrada: “Magija gorskih očiju i ljepota Durmitora” - Bogdan Malavrazić (OŠ,,Dašo Pavičić“, Herceg Novi)

Fotopriče (srednjoškolci) ukupno 5 radova


I nagrada: „Crnogorski Alpi“ - Teodora  Roganović (SSŠ ,,Spasoje Raspopović“, Podgorica)

TEMATSKA CJELINA: KREATIVNA RECIKLAŽA

Fotografije
„Eko-matura“ - Nikolina Filipović (SSŠ ,,Spasoje Raspopović“, Podgorica)
„Komplet  večernja haljina i tašna“ - Anđela Popović (OŠ „Lovćenski partizanski odred“, Cetinje)

Fotopriče (osnovci)
„Nije zlato sve što sija“ - Haris Kalač (Gimnazija „30.septembar“, Rožaje)
„Zdravo, ja sam ET“ - Matija Radulović (OŠ „21. maj“ Podgorica)