Proglašenjem najboljih učesnika, završen je konkurs ”Mladi ekoreporteri” koji je, po šesnaesti put, organizovala NVO „EKOM” u sklopu programa Fondacije za ekološku edukaciju (FEE).
Svečana dodjela diploma najboljim ekoreporterima, povodom Dana planete Zemlje, održana je u ponedjeljak 24. aprila u Zavodu za školstvo Crne Gore.
Učenike i njihove mentore su pozdravili Saša Karajović, izvršni direktor EKOM-a i Irena Pavlović, direktorica Zavoda. Prisutnima se obratila Diandra Kočan maturantkinja iu Ulcinja, koja je nedavno dobila prvu nagradu za aktivizam i uticaj u lokalnoj zajednici koju dodjeljuje Fondacija za ekološku edukaciju. U ime žirija govorio je Vuk Vujisić, novinar portala “Zumiraj me” i ekološki aktivista, pokretač kampanje “Ozelenimo Crnu Goru”.
Na konkurs je stiglo preko 270 radova iz 12 srednjih i 18 osnovnih škola. U pripremi je učestvovalo oko 290 učenika i 36 profesora mentora.
Nakon selekcije, u konkurenciji za nagrade bilo je ukupno: 26 tekstova, 22 foto priče, 42 fotografije i 7 video klipova. Odabranih 97 radova je početkom aprila 2023. vrednovao trinaestotočlani nacionalni žiri i odabrao najbolje u 12 tematskih kategorija.
VIDEO RADOVI
„Orjen“, Marija Raičević (Osnovna škola „Milan Vuković“, Herceg Novi)
EKOLOŠKI ČLANCI
„Strah me je!“, Berna Sutović (Gimnazija,,30.septembar“, Rožaje)
“I ove zime dišemo na škrge”, Nikolina Popara i Aleksa Papić (Osnovna škola „Janko Mićunović“, Vitalac)
EKOLOŠKE FOTO PRIČE
“Reciklaža nije blamaža”, Nikola Kovač (Gimnazija Kotor)
FOTO PRIČE O ZAGAĐENJU
“Ne budimo nemarni, čuvajmo rijeke!”, Marija Đurović (Osnovna škola „Mustafa Pećanin“, Rožaje)
FOTO PRIČE BIODIVERZITETA I PREDJELA
„Za dušu i tijelo ovo je lijek“, Milica Đerković (Osnovna škola „Radojica Perović “ Podgorica)
FOTOGRAFIJE BIODIVERZITETA I PREDJELA
„Na Krnovu“, Jovana Banićević (Osnovna škola „Pavle Kovačević“, Grahovo)
“Susret”, Teodora Vukosavljević (Srednja građevinsko-geodetska škola „Inž. Marko Radević“, Podgorica)
EKOLOŠKE FOTOGRAFIJE
„Novi početak“ Milica Drobnjak (Srednja stručna škola, Bijelo Polje)
„Vještački snijeg“, Andrej Milašinović (Osnovna škola „Maksim Gorki“, Podgorica)
Ovdje se može pogledati kompletnu listu i katalog najbolje plasiranih radova i učenika.
***
Žiri je ove godine radio u sastavu: Dragica Šaković, novinarka; Danijel Garić, novinar, Vuk Vujisić, novinar, Jelena Vukasović, profesorka književnosti; biolozi: mr Vasilije Bušković, mr Izeta Trubljanin; mr Aleksandra Ivanović i Nemanja Malovrazić; Anto Baković, fotograf; Radmila Beća Radulović, grafička dizajnerka te nekadašnji učesnici i pobjednici konkursa (YRE alumni): Đorđe Kalezić, softver inženjer, Katarina Pašić, arhitekta i Petar Džaković, student.
Gimnazija „Tanasije Pejatović” iz Pljevalja i Osnovna škola “Radojica Perović” iz Podgorice su na konkurs poslale preko 50 radova. Ove škole su imale i najveći broj selektovanih radova zajedno sa osnovnom školom „Radomir Mitrović” iz Berana, Srednjom ekonomsko-ugostiteljskom školom iz Nikšića, Srednjom likovnom školom “Petar Lubarda” sa Cetinja te Gimnazijom “Niko Rolović” iz Bara, koja je na kraju imala najviše visokih plasmana (čak 5).
”EKOM”, kao organizator konkursa, dodjelio je posebne pohvale i priznanja za radove o ekološkom aktivizmu, eko-školama i cirkularnoj ekonomiji, koja je bila posebna tema ovogodišnjeg konkursa.
***
Od 22. aprila na web stranici www.mladi-ekoreporteri.org.me, mogu se pogledati odabrani radovi ovogodišnje produkcije, a on-line glasanje traje do 04. juna (u ponoć), da bi na Svjetski dan zaštite životne sredine bili proglašeni najbolji radovi po mišljenju publike. Ovi rezultati neće imati uticaj kod odredjivanja radova za medjunarodno takmičenje “Young reporters for the environment 2023” jer će na njega biti poslati najbolje ocjenjeni radovi od strane žirija, uvažavajući i tematiku kojom se bave, ispunjenosti kriterijuma i godišta autora.
***
U periodu od 2008. do 2022. godine najbolji mladi ekoreporteri Crne Gore osvojili su ukupno 32 medjunarodne nagrade, a zahvaljujući trogodišnjoj kampanji „Manje smeća” (“Litter less”) učestvovali su i u ekološkim misijama u Kopenhagenu, Stokholmu i Nikoziji.
Učešće u programu „Mladi ekoreporteri” u Crnoj Gori je raslo sa 2 pilot škole u Kotoru u 2008. godini, da bi do danas učestvovalo preko 100 obrazovnih institucija, sa preko 3.000 učesnika i 100 profesora mentora, a u konkurenciji za nagrade je u do sada je bilo preko 4.000 radova.