Proglašnjenjem najboljih učesnika, završen je konkurs ”Mladi ekoreporteri” koji je, po trinaesti put, organizovala NVO „EKOM” u sklopu programa Fondacije za ekološku edukaciju (FEE).
Na konkurs je stiglo preko 520 radova iz 37 osnovnih i 15 srednjih škola. Na pripremi je radilo preko 400 učenika i pomagalo 72 profesora mentora.
Nakon selekcije, u konkurenciji za nagrade bilo je ukupno: 46 tekstova, 55 fotografija, 14 fotopriča i 25 video klipova. Posebnu grupu čini 20 radova na temu ekološkog i gradjanskog aktivizma (eko škole).
Pristigle radove je tokom aprila 2020. vrednovao dvanaesetočlani nacionalni žiri i odabrao najbolje u pet tematskih i dvije starosne kategorije 12-15 godina i 16-19 godina.
PRVONAGRADJENI RADOVI UČESNIKA U KATEGORIJI 16-19 godina
VIDEO RADOVI:
„Ekoremedijacija“ Petar Josipović (Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola, Nikšić)
EKOLOŠKI ČLANCI:
„Crna Gora ima svog predstavnika u TOP 10” Tara Miranović (Gimnazija „Niko Rolović“ , Bar)
EKO FOTOPRIČE:
„Sve prolazi, samo smeće ostaje” Milan Šapurić (Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola, Nikšić)
EKO FOTOGRAFIJE:
„Okitimo Zetu, naš Park prirode” Mila Miketić (Gimnazija ,,Petar I Petrović Njegoš“ Danilovgrad)
FOTOGRAFIJE BIODIVERZITETA I PREDJELA:
„Život u kamenu“ Elsan Zerotić (Resursni centar za djecu i mlade, Podgorica)
PRVONAGRADJENI RADOVI UČESNIKA U KATEGORIJI 12-15 godina
VIDEO RADOVI:
„Pomozi planeti, pomoći ćeš i sebi“ Sergej Laušević, Taida Kapetanović, Ognjen Vraneš (OŠ „Salko Aljković“ Pljevlja)
EKOLOŠKI ČLANCI:
„Da li plače Suza Evrope?“ Jovana Damjanović (OŠ „Dr Dragiša Ivanović“, Podgorica)
EKO FOTOPRIČE:
„Heroji novog doba“ Milica Stanimirović i Aida Markišić (OŠ „Marko Miljanov“, Podgorica)
EKO FOTOGRAFIJE:
„Život u tami“ Amina Kuč (OŠ „Salko Aljković“, Pljevlja)
FOTOGRAFIJE BIODIVERZITETA I PREDJELA:
„Geometrima nije pošlo za rukom“ Vuk Pandurica (OŠ “Aleksa Đilas Bećo“, Mojkovac)
Ovdje moŽete pogledati listu svih nagrada i plaketa i katalog nagradjenih.
Diplome nagradjenh učesnika kao i sertifikati mentora biće dostavljeni poštom kada se nastavi rad obrazovnih institucija.
***
Na osnovu plasmana, tematike kojom se bave, ispunjenosti kriterijuma i godišta autora, biće odredjeni radovi za medjunarodni konkurs „Young reporters for the Environment” koji će biti održan tokom godine.
***
Žiri je radio u sastavu: Dragica Šaković, urednica u dnevnom listu ”Pobjeda”; Nikola Malović i Jelena Vukasović, profesori književnosti; Milo Radonjić, novinar i PR menadžer; biolozi: mr Vasilije Bušković, mr Izeta Trubljanin; mr Aleksandra Ivanović i Nemanja Malovrazić; Anto Baković, fotograf iz Mediteranskog centra za fotografiju, Radmila Beća Radulović, grafička dizajnera te Tatjana Đurović, turizmolog i Sara Đurović, studentkinja – višestruke učesnice konkursa.
Osnovna škola „Aleksa Bećo Đilas” iz Mojkovca je na konkurs poslala preko 100 radova, a škole “Jugoslavija” iz Bara 68 i “Radomir Rakočević” iz Mojkovca 37 radova. Najveći broj selektovanih radova imale su Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola iz Nikšića (16), Srednja stručna škola „Spasoje Raspopović” iz Podgorice (14) i osnovna škola “Dušan Obradović” sa žabljaka (10).
”EKOM”, kao organizator konkursa, dodjelio je priznanja za radove o ekološkom aktivizmu: Srednjoj ekonomsko-ugostiteljskoj školi iz Nikšića, Srednjoj stručnoj školi “Spasoje Raspopović” iz Podgorice, Gimnaziji „Tanasije Pejatović” iz Pljevalja te osnovnim školama: „Dr Dragiša Ivanović” iz Podgorice, „Salko Aljković” iz Pljevalja i „Braća Labudović” iz Nikšića.
***
Od 22. aprila na web stranici www.mladi-ekoreporteri.org.me, mogu se pogledati odabrani radovi ovogodišnje produkcije, a on-line glasanje traje do 05. juna, kada će na Svjetski dan zaštite životne sredine biti proglašeni najbolji radovi po mišljenju publike.
***
U periodu od 2008. do 2019. godine najbolji mladi ekoreporteri Crne Gore osvojili su 25 medjunarodne nagrade, a zahvaljujući trogodišnjoj kampanji „Manje smeća” (“Litter less”) učestvovali su i u ekološkim misijama u Kopenhagenu, Stokholmu i Nikoziji.
Učešće u programu „Mladi ekoreporteri” u Crnoj Gori je raslo sa 2 pilot škole u Kotoru u 2008. godini, da bi do danas učestvovalo preko 90 obrazovnih institucija, sa preko 2.500 učenika i 100 profesora mentora, a u konkurenciji za nagrade je u do sada je bilo oko 3.500 radova.