Proglašenjem najboljih učesnika, završen je konkurs ”Mladi ekoreporteri” koji je, po osamnaesti put, organizovala NVO „EKOM” u sklopu programa Fondacije za ekološku edukaciju (FEE).
Svečana dodjela diploma najboljim ekoreporterima, povodom Dana planete Zemlje, održana je u srijedu 23. aprila u Naučno-tehnološkom kampu u Podgorici u sklopu konferencije “Obrazovanje za održivi razvoj” koju je organizovao Zavod za školstvo.
Učenike i njihove mentore je pozdravio Saša Karajović, izvršni direktor EKOM-a, a prisutnima su se potom obratili Danijel Garić, novinar i urednik RTCG i Olivera Lučić, nastavnica Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole iz Nikšića i dobitnica priznanja “FEE Teacher Award 2023/24”.
Finalisti prošlogodišnjeg medjunarodnog konkursa Anja Milić i Nikola Đenđinović (Gimnazija “Niko Rolović”, Bar)su podjelili svoja iskustva sa konkursa i razloge zašto se bave ekološkim i drugim društvenim temama.
Na nacionalni konkurs do 1. marta 2025. stiglo je 290 radova iz 14 srednjih i 30 osnovnih škola. Njih je pripremilo 316 učenika uz pomoć 58 nastavnika mentora.
Na konkurs je poslato ukupno: 152 fotografije, 42 fotopriče, 53 teksta, 36 video radova i 7 podkasta. Najveći broj radova je stigao iz Srednje mješovite škole “Danilo Kiš”, Budva (46), Srednje stručne škole Bar (31) kao i osnovna škola “Vladislav Sl. Ribnikar” iz Rasova (18).
Nakon selekcije, u konkurenciji za nagrade bilo je ukupno: 15 eko fotografija, 4 eko foto kampanje, 9 eko foto priča, 18 eko članaka, 9 video reportaža, 5 video kampanja i 6 podkasta (u konkurenciji za medjunarodno takmičenje), kao i 20 fotografija i 6 fotopriča biodiverziteta i predjela te 15 kratkih tekstova (prateće kategorije).
Odabranih 107 radova je početkom aprila 2025. vrednovao četrnaestočlani nacionalni žiri i odabrao najbolje u 13 tematskih kategorija.
PRVORANGIRANI RADOVI PO KATEGORIJAMA
EKOLOŠKI ČLANCI (11-14 godina)
„Blato je zlato – Ljekovitom peloidu u Igalu treba lijek“ – Vuk Janičić (OŠ „Milan Vuković“, Herceg Novi)
EKOLOŠKI ČLANCI (15-19 godina)
„Naučnica u potrazi za istinom o mikroplastici“ – Sara Đozović (Srednja stručna škola, Bar)
VIDEOREPORTAŽE (11-19 godina)
„Eureka“ – Aldijan Bahović i Danilo Janković (Gimnazija „Niko Rolović“, Bar)
VIDEO KAMPANJE (11-19 godina)
„Čuvajmo naše rijeke i ono što je u njima“ – Kristina Đurišić i Minja Djurišić (OŠ ,,Polica“)
PODKASTI (11-19 godina)
„EkoLab“ – Sara Bulatović i Damjan Gačević (Srednja mješovita škola „Danilo Kiš“, Budva)
EKOLOŠKE FOTOGRAFIJE (11-19 godina)
,,Plamen koji gasi život“ – Ana Mićković (Gimnazija ,,Tanasije Pejatović“, Pljevlja)
FOTOGRAFIJE EKO KAMPANJE (11-19 godina)
„Avokado – mojih ruku dijelo!“ – Damjan Obradović (OŠ “Dašo Pavičić“, Herceg Novi)
EKOLOŠKE FOTO PRIČE (11-19 godina)
“Napušteni i zaboravljeni: Žrtve ljudi i otpada“ – Hana Pepeljak (Srednja stručna škola, Rožaje)
FOTO PRIČE BIODIVERZITETA I PREDJELA (11-19 godina)
„Tihi stanovnici šume“ – Dejla Lukač (Srednja stručna škola, Bar)
FOTOGRAFIJE BIODIVERZITETA I PREDJELA (11-14 godina)
„Vrag je ponio šalu!“ – Danilo Galičić (OŠ ,,Vuk Karadžić“, Podgorica)
FOTOGRAFIJE BIODIVERZITETA I PREDJELA (15-19 godina)
„Susret proljeća i zime“ – Tamara Krvavac (Srednja stručna škola, Pljevlja)
Ovdje se može pogledati kompletna lista i katalog najbolje plasiranih radova i učenika.
***
Žiri je ove godine radio u sastavu – novinari: Dragica Šaković, Filip Inić, Branka Čvorović, Jelena Kljajević; Marija Manja Jovović, komunikološkinja, Jelena Vukasović, profesorka književnosti; biolozi: mr Vasilije Bušković, mr Izeta Trubljanin, mr Aleksandra Ivanović, Tamara Brajović i Jelena Peruničić; Anto Baković, fotograf te nekadašnji učesnici i pobjednici konkursa (YRE alumni): Đorđe Kalezić, softver inženjer i Sara Gordić, grafička dizajnerka.
Najveći broj selektovanih radova imale su Srednja stručna škola Bar (16) i Srednja mješovita škola “Danilo Kiš”, Budva (8), a najveći broj TOP3 plasmana: Srednja stručna škola Bar (5), Gimnazija “Tanasije Pejatović”, Pljevlja (3) i Srednja stručna škola Pljevlja (3).
”EKOM”, kao organizator konkursa, dodjelio je posebne pohvale za radove o ekološkom aktivizmu, eko-školama i obnovi ekosistema.
***
Od 22. aprila na web stranici www.mladi-ekoreporteri.org.me, mogu se pogledati odabrani radovi ovogodišnje produkcije, a on-line glasanje traje do 04. juna (u ponoć), da bi na Svjetski dan zaštite životne sredine bili proglašeni najbolji radovi po mišljenju publike (Vox populi). Ovi rezultati neće imati uticaj kod odredjivanja radova za medjunarodno takmičenje “Young reporters for the environment 2025” jer će na njega biti poslati najbolje ocjenjeni radovi od strane žirija.
***
U periodu od 2008. do 2024. godine najbolji mladi ekoreporteri Crne Gore osvojili su ukupno 34 medjunarodne nagrade, a zahvaljujući trogodišnjoj kampanji „Manje smeća” (“Litter less”) učestvovali su i u ekološkim misijama u Kopenhagenu, Stokholmu i Nikoziji.
Učešće u programu „Mladi ekoreporteri” u Crnoj Gori je raslo sa 2 pilot škole u Kotoru u 2008. godini, da bi do danas učestvovalo preko 100 obrazovnih institucija, sa preko 3.000 učesnika i 100 profesora mentora, a u konkurenciji za nagrade je u do sada je bilo preko 4.000 radova.