Proglašenjem najboljih učesnika, završen je konkurs ”Mladi ekoreporteri” koji je, po sedamnaesti put, organizovala NVO „EKOM” u sklopu programa Fondacije za ekološku edukaciju (FEE).
Svečana dodjela diploma najboljim ekoreporterima, povodom Dana planete Zemlje, održana je u subotu 20. aprila u Zavodu za školstvo Crne Gore.
Učenike i njihove mentore su pozdravili Saša Karajović, izvršni direktor EKOM-a i Raba Hodžić, direktorica Zavoda. Prisutnima se obratila i Tamara Brajović, direktorica Direktorata za zaštitu prirode u Ministarstvu turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.
Na svečanosti su uručene diplome sa prošlogodišnjeg medjunarodnog konkursa Berni Sutović (Gimnazija “30. septembar”, Rožaje) i Nikoli Kovaču (Gimnazija Kotor), koji su osvojili prva mjesta u kategorijama članaka i foto priča. Oni su podjelili svoja iskustva sa konkursa i razloge zašto se bave ekološkim i drugim društvenim temama.
Na konkurs je do 15. marta stiglo 230 radova iz 12 srednjih i 26 osnovnih škola iz 14 gradova i opština. U pripremi je učestvovalo oko 280 učenika i 48 profesora mentora.
Najveći broj radova je stigao iz Srednje stručne škole Bar, Gimnazije “Tanasije Pejatović” iz Pljevalja te iz osnovnih škola “Krsto Radojević” iz Bijelog Polja i “Vladislav Sl. Ribnikar” iz Rasova. Na konkurs je stiglo ukupno; 118 fotografija, 25 fotopriča, 65 tekstova i 22 video rada.
Nakon selekcije, u konkurenciji za nagrade bilo je ukupno: 31 tekst, 13 foto priča, 37 fotografija i 14 videa. Odabranih 95 radova je početkom aprila 2024. vrednovao trinaestotočlani nacionalni žiri i odabrao najbolje u 12 tematskih kategorija.
EKOLOŠKE FOTOGRAFIJE (10 od 40 radova) (15-18 godina)
“Žedna zemlja” – Rejhana Zejnilović (Gimnazija „Niko Rolović“, Bar)
EKOLOŠKE FOTOGRAFIJE (10 od 21 rada) (11-14 godina)
„Ko hoće, nađe način…“ – Milica Kovač (Osnovna škola “Narodni heroj Savo Ilić”, Dobrota)
FOTOGRAFIJE KAMPANJE (7 radova) (11-18 godina)
„I ptice na grani su shvatile“ – Jovana Kotlaja (Gimnazija „Tanasije Pejatović“, Pljevlja)
EKOLOŠKE FOTO PRIČE (8 od 25 radova) (11-18 godina)
“Portal u tajnu života” – Andrija Perović (Srednja stručna škola, Bar)
FOTO PRIČE BIODIVERZITETA I PREDJELA (5 od 25 radova) (11-18 godina)
„Čarolija naše zemlje“ – Ajša Beganović (Osnovna škola „Vladislav Sl. Ribnikar“, Rasovo)
FOTOGRAFIJE BIODIVERZITETA I PREDJELA (10 od 57 radova) (11-18 godina)
„Četa mala, ali odabrana“ – Milica Kovač (Osnovna škola “Narodni heroj Savo Ilić”, Dobrota)
VIDEO (7 od 26 radova) (11-18 godina)
„Ekološki problem- Deponija Mostina“ – Velida Klimenta (Osnovna škola „Mustafa Pećanin“ Rožaje)
VIDEO KLIPOVI (7 od 26 radova) (11-18 godina)
„Problem odlaganja otpada“ – Strahinja Srdanović i Damjan Janković (Osnovna škola „Vladika Danilo“ Srpska)
„Say no to plastic bags“ – Katarina Raković, Dobra Rutović i Jovana Vujošević (Osnovna škola „Vuk Karadžić“ Podgorica)
EKOLOŠKI ČLANCI (10 od 40 radova) (15-18 godina)
„Otpadne vode u Baru“ – Sara Duraković (Srednja stručna škola, Bar)
EKOLOŠKI ČLANCI (6 od 26 radova) (11-14 godina)
„Efektivno oživljavanje“ – Filip Mićunović (Osnovna škola „Milorad Musa Burzan”, Podgorica)
KRATKE I OSTALE FORME – OKO 500 RIJEČI (10 od 40 radova) (15-18 godina)
„Izgubljene šapice“ – Marija Piskulić (Srednja stručna škola, Bar)
KRATKE I OSTALE FORME – OKO 500 RIJEČI (5 od 26 radova) (11-14 godina)
„Čudo prirode“ – Andrea Labudović (Osnovna škola „Radomir Mitrović“, Berane)
Ovdje se može pogledati kompletna lista i katalog najbolje plasiranih radova i učenika.
***
Žiri je ove godine radio u sastavu: Dragica Šaković, novinarka; Danijel Garić, novinar, Vuk Vujisić, novinar, Jelena Vukasović, profesorka književnosti; biolozi: mr Vasilije Bušković, mr Izeta Trubljanin i mr Aleksandra Ivanović; Anto Baković, fotograf; Radmila Beća Radulović, grafička dizajnerka te nekadašnji učesnici i pobjednici konkursa (YRE alumni): Diandra Kočan, studentkinja, Đorđe Kalezić, softver inženjer, Sara Đurović, grafička dizajnerka i Katarina Pašić, arhitekta.
Najveći broj selektovanih radova imale su Gimnazija „Tanasije Pejatović” iz Pljevalja i Srednja stručna škola Bar kao i osnovne škole “Mustafa Pećanin”, Rožaje i “Vladislav Sl. Ribnikar” iz Rasova.
”EKOM”, kao organizator konkursa, dodjelio je posebne pohvale i priznanja za radove o ekološkom aktivizmu i eko-školama učenicima iz Osnovne škole „Radomir Mitrović“, Berane; Gimnazije ,,Niko Rolović’’, Bar; Osnovne škole „Vlado Milić“, Podgorica, područno odjeljenje Beri i Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole, Nikšić.
***
Od 22. aprila na web stranici www.mladi-ekoreporteri.org.me, mogu se pogledati odabrani radovi ovogodišnje produkcije, a on-line glasanje traje do 04. juna (u ponoć), da bi na Svjetski dan zaštite životne sredine bili proglašeni najbolji radovi po mišljenju publike. Ovi rezultati neće imati uticaj kod odredjivanja radova za medjunarodno takmičenje “Young reporters for the environment 2024” jer će na njega biti poslati najbolje ocjenjeni radovi od strane žirija, uvažavajući i tematiku kojom se bave, ispunjenosti kriterijuma i godišta autora.
***
U periodu od 2008. do 2023. godine najbolji mladi ekoreporteri Crne Gore osvojili su ukupno 34 medjunarodne nagrade, a zahvaljujući trogodišnjoj kampanji „Manje smeća” (“Litter less”) učestvovali su i u ekološkim misijama u Kopenhagenu, Stokholmu i Nikoziji.
Učešće u programu „Mladi ekoreporteri” u Crnoj Gori je raslo sa 2 pilot škole u Kotoru u 2008. godini, da bi do danas učestvovalo preko 100 obrazovnih institucija, sa preko 3.000 učesnika i 100 profesora mentora, a u konkurenciji za nagrade je u do sada je bilo preko 4.000 radova.
(foto: Aleksandra Ivanović)